Ryn to piękne miasteczko mazurskie znajdujące się w województwie warmińsko- maurskim, niedaleko Kętrzyna, Giżycka i Mrągowa. Miasto leży nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. Początki Rynu nierozerwalnie związane są z ryńskim zamkiem, zbudowanym przez krzyżaków. Najstarsze informacje o Rynie pochodzą z Kroniki Wiganda z Marburga z 1377 r, właśnie ten rok przyjmuje się za początek budowy ryńskiego zamku (w niektórych źródłach można znaleźć 1376 r a prace archeologów sugerują, że nastąpiło to o 100 lat wcześniej).

ZAMEK KRZYŻACKI W RYNIE
Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości zamkiem krzyżackim w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Najprawdopodobniej wzniesiono go w miejscu istniejącego niegdyś galindzkiego grodu. Ryn stał się stolicą komturstwa. Komtur, jako zwierzchnik zarządzał zamkiem i podległymi dobrami. Był odpowiedzialny za ściąganie danin i podatków, posiadał władzę sądowniczą, a przede wszystkim był głową wspólnoty zakonnej i głównym dowódcą wojskowym.
Wraz z zamkiem rozwijała się przyzamkowa osada. W końcu XV w. podzamcze otrzymało prawo osiedla targowego. Po likwidacji Zakonu utworzono tu Starostwo Prus Książęcych.
W XVIII w. wystawiono go na licytację. Od tej pory aż do poł. XIX w. przechodził z rąk do rąk chyląc się ku upadkowi. W XIX w. utworzono tu więzienie, a po II wojnie światowej obiekt był siedzibą zkładów pracy i różnego rodzaju urzędów. Obecnie pięknie odrestaurowany od 2006r mieści Mazurskie Centrum Kongresowo Wypoczynkowe „Zamek Ryn” i luksusowy, czterogwiazdkowy hotel. Ryński zamek jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych przykładów właściwego zagospodarowania zabytkowych obiektów historycznych na cele turystyczne.
ŚCIEŻKA SPACEROWA WOKÓŁ JEZIORA OŁÓW
Ścieżka jest z pewnością jedną z najważniejszych atrakcji Rynu i obowiązkowym punktem programu każdego turysty. Została zbudowana w 2011r. Jest idealnym miejscem dla zarówno pieszych wędrówek jaki i rowerowych wycieczek. Trasa rozpoczyna swój bieg nieopodal zamku niedaleko plaży, otacza jezioro Ołów długą bo aż pięciokilometrową pętlą. Wije się w przeważającej części tuż nad samym brzegiem, niemal dotykając wody. Nawet jeśli biegnie przez las, to i tak w bezpośrednim kontakcie z wodą. Nad jeziorem znajdują się przestrzeń rekreacyjna z ładnymi wiatami, ławeczkami, boiskiem oraz wydzielonym miejscem na ognisko. W pobliżu znajduje się miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami. Nieopodal usytuowana jest wypożyczalnia sprzętu wodnego gdzie można dostać łodzie, kajaki i rowery wodne.
WIATRAK Z XIX w. W RYNIE
Wiatrak holenderski (holender) w Rynie jest jednym z nielicznych na Mazurach. Oceniany jest jako najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny symbol miasta. Stoi na wzgórzu przy wieździe od strony Olsztyna. Ten typ wiatraka rozpowszechnił się w Polsce w XVIII w. choć powstał w Holandii już w XIV w. Ryński wiatrak jest w całości murowany, zbudowano go w 1873r. Postawiony jest na planie koła posiada okna i drewniane okiennice. Dzięki wykorzystaniu łożysk, na których osadzony jest dach możliwe jest dostosowanie obracających się śmigieł do kierunku wiejącego wiatru. Obecnie wiatrak jest obiektem prywatnym, trwają prace, które maja przywrócić mu dawną świeżość.
KOPCE W ORLE
Spośród rożnego rodzaju umocnień obronnych występujących na Pojezierzu Mazurskim wyróżnić można niewielkie nasypy ziemne nazywane „kopcami strażniczymi”. Nie do końca znane jest ich pochodzenie niektórzy uważają, że są to zbudowane przez Krzyżaków obiekty, bardziej prawdopodobnym wydaje się powiązanie ich z pruskim plemieniem Galindów. Pierwszy znajduje się niedaleko wsi Orło, nad jeziorem o tej samej nazwie (13 km od Rynu). Sam w sobie nie jest zbyt imponujący ponieważ ma kształt ściętego stożka o obwodzie ok. 90 metrów natomiast jego usytuowanie powoduje, że jest doskonałym punktem widokowym. Panorama z jego wierzchołka jest jedną z ładniejszych na Mazurach. Drugi kopiec położony jest w okolicy wsi Notyst nieopodal jeziora ryńskiego. Jest też trzeci podobny obiekt usytuowany 1,5 km. od centrum Rynu.
MŁYN WODNY Z XIX w. W RYNIE
Fakt wyższego położenia jeziora Ołów w stosunku do jeziora Ryńskiego został już wykożystany w czasach Krzyżackich. Dzięki połączeniu obydwu jezior kanałem wykorzystano naturalny spadek terenu i wykorzystano wodę do napędzania zamkowego młyna.
Młyn przez wiele lat pracował wydajnie i produkował mąkę. Po ponad stuletniej pracy przestał funkcjonować w latach 80-tych ubiegłego wieku. Przez kolejne lata niszczał i chylił się ku upadkowi. W 2011 i 2012 roku młyn został ślicznie odrestaurowany i adaptowany na restaurację i hotel.
LETNIE IMPREZY W RYNIE
Ryn to nie tylko piękne krajobrazy i jeziora. Odwiedzając miasto latem można wziąć udział w licznych imprezach i wydarzeniach artystycznych. Atrakcje organizowane są głównie przez Ryńskie Centrum Kultury i Hotel „Zamek Ryn”. „Biesiada Oldtimerów” to zlot starych żaglowców, regaty i koncerty szantowe. Festiwal Kultury Średniowiecza jest też znakomitą okazją do obejrzenia historycznego widowiska, które odbywa się w dawnej krzyżackiej winnicy oraz wzięcia udziału w średniowiecznym jarmarku lub wysłuchania koncertów muzyki dawnej. Tradycyjną i popularną od lat imprezą są „Dni Rynu” jest to święto miasta składające się z wielu odrębnych, różnorodnych wydarzeń.