„I póki kropla jest w Bałtyku,
Polskim Morzem będziesz Ty,
bo o twe wody szmaragdowe
płynęła krew i nasze łzy”

Przez szereg ostatnich lat 10 lutego żeglarze zrzeszeni w tomaszowskim oddziale Ligi Morskiej i Rzecznej uczestniczyli w odbywających się w Pucku państwowych uroczystościach rocznicy „Zaślubin Polski z Bałtykiem”.

101 lat temu, 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller, wrzucając do morza platynowy pierścień, ofiarowany przez delegacje władz polskich w Gdańsku, wypowiedział słowa:

(…)…oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim (…) zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem wszystkim, którzy w walce nie ustawali (…)

Drugi z ofiarowanych pierścieni założył na palec i nosił do końca życia.

W tym roku ze względu na ograniczenia pandemiczne wyjazd do Pucka tomaszowskiej delegacji nie był możliwy. Tomaszowianie jednak nie zapomnieli o uczczeniu tego jakże ważnego dla losów naszej Ojczyzny wydarzenia.

W dniu dzisiejszym o godzinie 16.00 spotkali się przy odsłoniętym pięć miesięcy temu, dzięki staraniom ligowych działaczy, Memoriale „Tomaszowianom – budowniczym Polski morskiej”, by złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Po krótkiej uroczystości był czas na spotkanie, wspomnienia z rejsów i wydarzeń, które odbyły się w przeszłości pod ligową banderą.