Bory Tucholskie to obszar obejmujący wycinek Polski od 1730’ i 18o 35’ długości geograficznej wschodniej, a 54o i 53o 40’szerokości geograficznej północnej. Bory Tucholskie inaczej zwane Równiną Tucholską położone są w dorzeczu rzek Brdy i Wdy. Równina podzielona jest na właściwe Bory Tucholskie i Wysoczyzne Świecką. Wyznaczenie dokładnych granic Borów Tucholskich jest trudne, jednak można przyjąć że jest to teren położony w dorzeczu Wdy, oraz środkowej i górnej Brdy. Klimat tej równiny ma charakter przejściowy, co ma wpływ na różnorodność flory i zróżnicowanie roślinności.
Ciekawą formą wypoczynku w Borach Tucholskich jest możliwość żeglowania po jeziorach, które połączone są rzeką Brdą.

Jezioro Charzykowskie (nazywane inaczej Łukomie). Jest to jezioro rynnowe umiejscowione w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. Powierzchnia jeziora to 1 363,8 ha, a maksymalna głębokość: 30,50 m. Miejscowości jakie możemy znaleźć w pobliżu to Charzykowy, Funka, Bachorze, Małe Swornegacie. We wsi Charzykowy znajduje się największy ośrodek żeglarski nad tym jeziorem można tu skożytać z baru, pobawić się na dyskotekach i uczestniczyć w festiwalu szant. W tej miejscowości znajduje się nowoczesna przystań żeglarska, a także dwa kluby żeglarskie CHKŻ oraz LKS. Płynąc w kierunku północnym mijamy Bachorze i dopływamy do miejscowości Małe Swornegacie (tutaj znajduje się ośrodek wypoczynkowy). Na tym jeziorze można zauwżyć dwie wyspy o bardzo fajnych nazwach (łatwo domyślić się skąd wzieły się te nazwy). Pierwsza to Wyspa Miłości dla początkujących (od strony Charzyków), druga: Wyspa Miłości dla zaawansowanych (od strony Bachorza). Na tym jeziorze spotkamy nie tylko jachty ale i rowerki wodne, kajaki, deski oraz motorówki i skutery wodne.
Jezioro Długie- w miejscowości Małe Swornegacie jezioro Charzykowskie poprzez mały odcinek Brdy łączy się z jeziorem Długim (od 2013 roku jest tu podnoszony most drogowy). Jest to wąskie jezioro łączące inne jeziora: Charzykowskie z Karsińskim. Warto wiedzieć, że na Karsińskim i Długim nie wolno używać silników spalinowych (ze względu na strefę ciszy). Jest to malowniczy odcinek oraz okazja dla obserwatorów ptactwa. Można tu zobaczyć np.: czaplę, kormorany, perkozy i inne.
Jezioro Karsińskie- rozciąga się pomiędzy miejscowościami Małe Swornegacie i Swornegacie. Powierzchnia sięga 679 ha głębokość maksymalna 27m. Przepływa przez nie rzeka Brda. Wpływając do jeziora od strony jeziora Długiego można żeglować w kierunku wsi Swornegacie lub Małe Swornegacie. We wsi znajdują się sklepy, bary, poczta, kościół, restauracje, przychodnia.W Swornychgaciach znajduje się żeglarska przystań Psia Góra, w pobliżu mieści się plaża strzeżona i amfiteatr. Dalej można się przeprawić do jeziora Witoczno, w tym celu należy złożyć maszt, aby przepłynąć przez most i kładkę. Na Witocznie znajdują się dobrze znane żeglarzą kurze stopki- przystań kajakarska. Kolejny most dla większych jednostek może być powodem do zawracania, tam prześlizgują się niewielkie kabinówki. Po dość długim, leśnym odcinku Brdy dopływa się do jeziora Łęckiego. Tutaj (we wsi Drzewicz) znajdują się pola namiotowe, mały sklepik i ośrodek. Nieopodal można dostrzec przesmyk dostępny dla kajakarzy na jezioro Płesno.
W Drzewiczy “pokonując” most, po krótkim odcinku Brdy wpływamy na rynnowe jezioro Dybrzyk. Kolejne jezioro to Kosobudno- te dwa jeziora tworzą jeden obszar (powierzchnia około 270 ha). Dopływając do wsi Męcikał trzeba uważać na kolejny most ponieważ wydaje się dość wysoki jednak kilka uszkodzonych masztów ma na swoim “koncie”.
Pływając po jeziorach warto udać się na zaporę w Mylofie.
Jezioro Mylof jest najstarszym sztucznym zbiornikiem wodnym na obrzarze Polski (został uruchomiony w 1848 roku).
Na całym tym obszarze żeglowanie możemy połączyć z inną formą spędzania czasu np. zbieraniem grzybów lub łowieniem ryb.
Warto spędzić urlop w Borach Tucholskich.