Zaledwie 14 km od drogi głowniej znajduje się ukryty wśród pagórków i lasów dziewiczy teren Województwa Wielkopolskiego. To czysty, cichy i niespotykany jak na dzisiejsze czasy zakątek ziemi.
Nazwa jeziora wzieła się od miasta Powidz leżącego po stronie zachodniej jeziora (w połowie jego długości). Jezioro jest pochodzenia polodowcowego (rynnowe) ma powierzhnię około 1175 ha (szerokość wynosi około 2 km, długość ok. 10 km a głębokość w kilku miejscach dochodzi do 46 m) Można tu dostrzec urozmaiconą linię brzegową (posiada cztery duże zatoki), a czystość wód sięga drugiej klasy. Naliczono tu ponad 20 gatunków ryb a przy tak czystej wodzie nic dziwnego, że żyją tu raki.
Płynąc w głąb zatoki Anastażewskiej możemy dostrzec Rezerwat Ptactwa Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Jest to ostoja ptaków wodnych, a przy odrobinie szczęścia można tu znaleźć np. czaplę różową i orła- bielika. Nad brzegiem zatoki znajduje się pole namiotowo- campingowe “Przy Wiatraku”.
Skręcając na północ wpłyniemy do Zatoki Zgon gdzie można dostrzec dużą ilość przystani oraz innych małych atrakcji turystycznych.
Zaraz u wejścia do Zatoki Giewartowskiej po lewej burcie znajduje się Kosewo. Jest to kolejna duża przystań na jeziorze. To tu są plaże, pomosty, kąpielsko strzeżone, wypożczalnie sprzętu wodnego oraz knajpki z jedzeniem.
Z roku na rok ilość jachtów na tym jeziorze rośnie (ocenia się, że obecnie jest ich około 300). Jeśli jesteście amatorami ścigania musicie wiedzieć, że w sezonie prawie w każdy weekend odbywają się różne regaty.
Powidz jest małą miejscowością typowo turystyczną więc można liczyć na lądowe atrakcje. Przejażdżka konna lub rowerowa nad malowniczym brzegiem jeziora to tylko jedna z niewielu możliwości spędzenia wolnego czasu.