REJS TURYSTYCZNY MAZURY 2-9.07.2022r.

czyli … Co dwa koła, to nie jedno;)

 

Rejs na nowoczesnych i luksusowych jachtach Antila 33.3

Rejs Mazury 2022
Antila 33.3 pod żaglarmi
Antila 33.3 w porcie Mazurskim
Rufa Antila 33.3 Rejz Mazurski
Dwa koła sterowe na Antili 33.3
Antila 33.3 wnętrze jachtu

Mazury to kraina dziewiczej przyrody, tysiąca jezior, z których największe sięgają brzegami po horyzont, a najmniejszych nie znajdzie się na żadnej mapie. Co roku krainę WJM odwiedzają ogromne rzesze turystów, ale jej walory doceniają szczególnie żeglarze.

Rejsy po Krajnie WJM wpisały się już na dobre w grafik imprez organizowanych przez SAILY.PL.

Wszyscy mamy jeszcze w pamięci rejs turystyczny z lipca 2021, organizowany na Maxusach 33.1 RS z firmy Ahoj. Wspaniałe własności nautyczne, łatwość obsługi, komfort mieszkania – flota na miarę XXI wieku, ale … co dwa koła sterowe, to nie jedno;)

W tym roku wybór padł na jachty Antila 33.3 z floty oferowanej przez Bielak Czartery.

Antila 33.3 to absolutny top w kategorii luksusowych jachtów żaglowych na Mazurach. Zwiększona w stosunku do poprzedniej wersji powierzchnia ożaglowania, komputerowo projektowane rozłożenie balastu, większy trap itd…itd. Konstrukcja pod kątem nautycznym spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających żeglarzy, natomiast w części mieszkalnej, w komfortowych warunkach nocować może nawet dziesięcioosobowa załoga. Dzięki precyzyjnie dobranemu ożaglowaniu, żegluga jachtem Antila 33.3 to czysta przyjemność, a manewrowanie w portach ułatwia dziobowy ster strumieniowy.

A więc: „Na Mazury, Mazury, Mazury …

Naszym kursantom, przyjaciołom i sympatykom chcemy zaproponować 7-dniowy rejs po tej cudownej krainie, zabrać do uroczych miejscowości i portów, zaznajomić z żeglugą w kanałach i na otwartym akwenie, przygotować do samodzielnego prowadzenia jachtu żaglowego po tym wyjątkowym żeglarskim szlaku.

Kto może być uczestnikiem rejsu?

Jeśli myślałeś o żeglowaniu, ale nie miałeś z kim – ten rejs jest dla Ciebie. Tu poznasz ludzi, z którymi będziesz mógł prowadzić długie dyskusje nie tylko o żeglarstwie.

Jeśli masz paczkę przyjaciół, bez których nie wyobrażasz sobie spędzania wolnego czasu, po prostu  namów ich na wspólny rejs.

Jeśli masz rodzinę – zabierz ją z sobą. Nie ma nic wspanialszego, niż rodzinne poznawanie jednego z najpiękniejszych zakątków Europy.

Tempo rejsu dostosujemy do potrzeb uczestników. Uczestnicy rejsu nie muszą posiadać żadnego doświadczenia ani uprawnień żeglarskich.

Jeśli jednak posiadasz już stopień żeglarski, będziesz miał możliwość doskonalenia swoich umiejętności. Dla osób chętnych możemy przeprowadzić kilkugodzinne szkolenie z manerówki portowej. Podpowiemy jak przygotować się do swojego pierwszego samodzielnego rejsu oraz na co zwrócić uwagę czarterując jacht.

Gdzie popłyniemy, czyli możliwe trasy rejsu

Podczas tygodniowego rejsu jachtem żaglowym nie da się odwiedzić wszystkich miejsc ważnych dla żeglarzy. To dobrze, wrażenia należy stopniować

Miejscem, z którego rozpoczniemy naszą mazurską wędrówkę, będzie położona nad jeziorem Bocznym przystań „Zielona Zatoka” w Bogaczewie.  Z jeziorem połączona jest krótkim, około 9 metrowej długości, kanałem. Kanał jest wąski, jachty coraz większe, więc by poprawić bezpieczeństwo, w kanale wprowadzono ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną. W kanale oraz w samym porcie głębokość sięga około 2 m.

Port udostępnia swoim klientom monitorowany strzeżony parking, dojazd samochodem praktycznie pod samą keję, nowoczesne sanitariaty, miejsce na ognisko. Na miejscu można również zjeść smaczny posiłek w restauracji „BULAJ”.

Port „Zielona Zatoka” Bogaczewo – to tu się spotkamy w sobotę 2 lipca 2022 roku i podejmiemy wspólnie decyzję, dokąd płyniemy.

Możliwe są dwie trasy: północna i południowa.

Trasa północna: Bogaczewo-Węgorzewo-Bogaczewo przez jeziora Boczne, Niegocin, Kisajno, Dargin, Łabap, Dobskie, Sztynorckie, Kirsajty, Święcajty, Mamry

Wypływając z kanału łączącego port „Zielona Zatoka” z Jeziorem Bocznym, skierujemy się w prawo, by wpłynąć na rozległe jezioro Niegocin. Płynąc na północ po prawej miniemy Wilkasy. My popłyniemy dalej i skierujemy się do Kanału Giżyckiego, który wyprowadzi nas na jezioro Kisajno. Po lewej i prawej stronie kanału położone jest Giżycko. Miasto to stało się jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych i prawdziwym eldorado dla miłośników sportów wodnych. Do najważniejszych atrakcji turystycznych Giżycka należy bardzo dobrze zachowana Twierdza Boyen, górująca na wzgórzu w zachodniej części miasta.

Na zachodnim brzegu jeziora Kisajno zobaczymy wiele dużych wysp. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, wpłyniemy na jezioro Dobskie, znajdujące się całkowicie pod ochroną, w związku z czym obowiązuje na nim zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym. Na jego wyspach gnieżdżą się kormorany i inne gatunki ptaków.

Płynąc dalej na północ, dotrzemy poprzez krótki kanał na jezioro Sztynorckie. Na wschodzie tego niewielkiego jeziora, obok starego zamku rodziny von Lehndorffów, znajduje się jeden z największych portów jachtowych w regionie. Półwysep, na którym leży port, porośnięty prastarym drzewostanem dębowym, należy do najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Sztynort jest miejscem częstych koncertów szantowych, więc niewykluczone, że do późna w nocy będziemy mogli posłuchać żeglarskich pieśni.

Ze Sztynortu będziemy kierować się na jezioro Dargin i dalej na Kirsajty, które prowadzi na jezioro Mamry. Być może zacumujemy w niewielkiej letniskowej miejscowości Ogonki lub gdzieś na jeziorze Przystań, bo taką nazwę nosi położona najbardziej na północny zachód zatoka jeziora Mamry.

Będąc w Mamerkach, koniecznie trzeba się wybrać do powstałego podczas II wojny światowej kompleksu bunkrów. Obiekt budowany w ścisłej tajemnicy do 1944 roku, służył jako centrum dowodzenia wojsk niemieckich. To tu niemieccy generałowie planowali atak na Związek Radziecki. To tu pułkownik Claus Schenk Graf von Stauffenberg przygotowywał z innymi oficerami zamach na Hitlera.

Kolejny etap to oczywiście Węgorzewo. Mieszkańcy Królewca nazywali je niegdyś „Bramą do Mazur”. Historia miasta liczy prawie 700 lat, lecz na skutek wielkich pożarów podczas II wojny światowej, większość zabytków architektury uległa zniszczeniu. Miasto liczące dziś około 12 000 mieszkańców jest bardzo otwarte na żeglarzy i oferuje kilka bardzo dobrze wyposażonych marin.

Trasa południowa:

Bogaczewo-Pisz-Bogaczewo przez jeziora Boczne, Jagodne, Szymon, Tałtowisko, Tałty, Mikołajskie, Śniardwy, Roś

lub

Bogaczewo-Ruciane Nida- Bogaczewo przez jeziora  Boczne, Jagodne, Szymon, Tałtowisko, Tałty, Mikołajskie, Bełdany, Nidzkie

Płynąc na południe przez Jezioro Boczne, dość szybko będziemy mieli okazje sprawdzić sprawność załóg w kładzeniu masztów. Do pokonania krótki kanał „Kula”, przez który wpłyniemy na Jezioro Jagodne. Pokonując kolejne kanały i małe jeziorka, o wdzięcznych nazwach  Kotek Mały, czy Szymon, dopłyniemy do jeziora Tałty. Tam z pewnością odwiedzimy zaprzyjaźniony Sunport w miejscowości Stare Sady.

Tuż przed Mikołajkami po prawej stronie już z daleka widoczny będzie potężny kompleks hotelu „Gołębiewski”. Możliwość skorzystania z parku wodnego ze zjeżdżalniami jest atrakcją, z której chętnie korzystają nie tylko dzieci i młodzież. W niewielkiej marinie  przy hotelu można oczywiście zostać na noc i stąd zaplanować spacer w kierunku centrum „perły Mazur”, jak często określane są Mikołajki.
Żeglując dalej na południe, dotrzemy do czerwono-zielonej boi oznaczającej rozgałęzienie szlaku żeglownego. Kierując się na wschód, wpłyniemy na największe polskie jezioro. Śniardwy robi ogromne wrażenie. Żeglując przez nie, trzeba zwracać szczególną uwagę na różne niebezpieczeństwa w postaci kamieni i wypłyceń. Dalej, przez Kanał Jegliński i śluzę Karwik, dostaniemy się na jezioro Roś, nad brzegiem którego położone jest miasto Pisz.

Jeśli jednak przy rozgałęzieniu szlaku na jeziorze Mikołajskim odbijemy w prawo, to wpłyniemy na jezioro Bełdany. Na wysokości pławy na zachodnim jego brzegu znajduje się szereg bardzo ładnych pól biwakowych i naturalnych miejsc do cumowania w małych osłoniętych zatoczkach. Na jeziorze Bełdany znajdziemy poza tym wiele możliwości cumowania w licznych portach i porcikach. Na południowym krańcu jeziora przez śluzę Guzianka, wpływa się na jezioro o tej samej nazwie,  a z niego dalej na jezioro Nidzkie. Tu proponujemy zatrzymać się na noc w Kompleksie Żeglarsko-Rekreacyjnym „Pod Dębem”.

Przedstawione trasy stanowią oczywiście tylko pewną propozycję, która może ulec zmianie podczas trwania rejsu.

Planowane noclegi i postoje uzależnione są przede wszystkim od wolnych miejsc w marinach.

Zakwaterowanie

Uczestnicy rejsu pływają i śpią na luksusowych jachtach żaglowych  Antila 33.3.

Każdy jacht wyposażony jest w kabuz (kuchnię gazową i zlew), toaletę chemiczną, instalację wodną i elektryczną,  pomocniczy silnik zaburtowy.

Skład załóg zostanie ustalony przez organizatora, który w miarę możliwości uwzględni preferencje i sugestie uczestników.

Kadra

Na każdą załogę przypada sternik, który posiada odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Sternik podczas rejsu odpowiada za bezpieczeństwo jachtu i załogi.

Wyżywienie

Uczestnicy rejsu dokonują składki tzw. kasy jachtowej (około 150zł/osoba dorosła/tydzień). W miejscowościach portowych zakupują i na bieżąco uzupełniają produkty potrzebne do przygotowania posiłków na jachcie. Należy pamiętać, że sternik jest wyłączony z kasy jachtowej, ale uczestniczy w posiłkach przygotowanych przez załogę.

Termin i cena:

02.07.2022 r. do 09.07.2022 r.

Cena rejsu:  1500 zł (1400 zł dla uczestników rejsów z 2021 lub 2020 roku)

Zaliczka 700 zł do końca lutego 2022 r. na podane konto.

Pozostała kwota na konto co najmniej tydzień przed rozpoczęciem rejsu.

 

Cena obejmuje:

  • zakwaterowanie na jachcie, miejsce do spania (koję);
  • opiekę doświadczonego sternika;
  • ubezpieczenie NNW.

Cena nie obejmuje:

  • wyżywienia (składka do kasy jachtowej w pierwszym dniu rejsu 150 zł);
  • opłaty portowej za jacht oraz od 30 do 50 zł oraz tzw. opłaty pobytowej pobieranej w portach od osoby (od 10 do 20 zł). Często opłata ta wiąże się z możliwością korzystania z WC i prysznica;
  • korzystanie z WC ok. 2 zł  i pryszniców około 5-12 zł;
  • dojazdu do miejsca spotkania i przejęcia jachtów;
  • opłat za parking dla samochodów.
  • dodatkowego paliwa do silnika zaburtowego;

Informacje i zapisy:

Szczegółowe informacje na temat rejsu i wolnych miejsc można uzyskać pod numerami telefonów lub adresem e-mail:

 570 90 90 60,  606 968 629 lub biuro@saily.pl

Opłaty są wnoszone na konto po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym i potwierdzeniu przez organizatora wolnego miejsca. Numer konta zostanie przesłany na adres e-mail.

Zobacz też:

Galeria zdjęć z naszych rejsów:

5/5 - (21 głosów)