System kardynalny – system znaków kardynalnych odgrywa kluczową rolę dla bezpieczeństwie żeglowania, a jego siła polega głównie na prostocie. Czym jest i kiedy się go stosuje?
To proste! Znaki kardynalne stosowane są dla wskazania, w jakim kierunku kompasowym znajduje się woda żeglowna, czyli taka po której możemy bezpiecznie pływać. Nazwa znaku kardynalnego wskazuje stronę, po której należy dany znak omijać. Kiedy zatem możemy spotkać znaki kardynalne na swojej drodze i co właściwie wskazują?

Znak kardynalny może być zastosowany dla:
• wskazania, że najgłębsza woda w tym rejonie jest po stronie nazwy znaku,
• wskazania bezpiecznej strony przy omijaniu niebezpieczeństwa, np. mielizny, rafy itp.,
• zwrócenie uwagi na charakterystyczne elementy toru wodnego (zakręt, złączenie, rozgałęzienie toru wodnego albo koniec mielizny).

Wiemy już co wskazują znaki kardynalne, teraz kilka słów o ich wyglądzie.
Znaki kardynalne mają zazwyczaj kształt kolumnowy lub drążkowy (tyki). Maluje się je zawsze w poziome żółte i czarne pasy, a ich znaki szczytowe (dwa stożki) są zawsze czarne.

PÓŁNOCNY ZNAK KARDYNALNY

Znak szczytowy: dwa czarne stożki, jeden nad drugim wierzchołkami do góry
Kolor: czarny nad żółtym
Kształt: kolumnowy lub drążkowy
Światło:
• Barwa: biała
• Rytm:VQ lub Q

WSCHODNI ZNAK KARDYNALNY

Znak szczytowy: dwa czarne stożki, jeden nad drugim, podstawami do siebie
Kolor: czarny z pojedynczym, szerokim, poziomym, żółtym pasem
Kształt: kolumnowy lub drążkowy
Światło:
• Barwa: biała
• Rytm: VQ(3) co 5 sek. lub Q(3) co 10 sek.

POŁÓDNIOWY ZNAK KARDYNALNY

Znak szczytowy: dwa czarne stożki, jeden nad drugim wierzchołkami w dół
Kolor: żółty nad czarnym
Kształt: kolumnowy lub drążkowy
Światło:
• Barwa: biała
• Rytm: VQ(6) + LFl co 10 sek. lub Q(6) + LFl co 15 sek

ZACHODNI ZNAK KARDYNALNY

Znak szczytowy: dwa czarne stożki, jeden nad drugim wierzchołkami do siebie
Kolor: żółty z pojedynczym, szerokim, poziomym, czarnym pasem
Kształt: kolumnowy lub drążkowy
Światło:
• Barwa: biała
• Rytm: VQ(9) co 10 sek. lub Q(9) co 15 sek.

Pomimo, że brzmi to bardzo skomplikowanie sposób na zapamiętanie jest bardzo prosty. Znak kardynalny północny to dwa stożki skierowane ku górze, bo na górze jest północ. W znaku południowym stożki skierowane są na dół wskazując południe. Natomiast zapamiętanie znaku wschodniego i zachodniego to niestety zapamiętanie stereotypów, a więc znak wschodni to „gruba Rosjanka” – dwa trójkąty skierowane do siebie podstawami, znak zachodni to „chuda Francuzka” – dwa trójkąty skierowane wierzchołkami. Z kolorami sprawa również nie jest trudna: czarny kolor wyszczupla, więc tam gdzie znajdują się wierzchołki jest kolor czarny, tam gdzie podstawy kolor żółty: znak kardynalny północny wierzchołki są na górze, zatem kolor czarny jest nad kolorem żółtym, a w znaku wschodnim trójkąty ułożone są do siebie podstawami tworząc kształt rąbu, więc kolory ułożone są w następujący sposób czarny, żółty, czarny. Przy zapamiętywaniu świateł przydatna okaże się umiejętność korzystania z zegarka, dlaczego? Otóż wyobrażamy sobie, że znaki kardynalne rozkładamy na tarczy zegara: północ to 12, południe 6 mignięć + 1 błysk, wschód i zachód to odpowiednio godziny 3 i 9. Tyle błysków jest przy każdym ze znaków. Prawda, że proste?