Pasjonaci żeglarstwa twierdzą, że nie ma piękniejszego sportu. Dla większości osób żeglujących to coś więcej niż tylko zwykła aktywność, są i tacy, którzy żeglarstwo określają jako filozofia życia. Zobaczmy jedną z definicji:
“Żeglarstwo, jachting – dyscyplina sportu i turystyki uprawiana na sprzęcie o napędzie żaglowym. Zaspokaja różnorodne potrzeby człowieka, m.in. poznawcze, estetyczne, emocjonalne, kulturalne. Kształtując specyficzny model zachowań jest także wykorzystywane do celów resocjalizacyjnych i rehabilitacyjnych. W węższym i tradycyjnym znaczeniu – dyscyplina sportu i turystyki wodnej obejmująca, prócz żaglowego, jachting motorowodny. Żeglarstwo można podzielić na regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe (windsurfing), żeglarstwo lodowe i żeglarstwo lądowe (źródło: wiem.onet.pl)”.
Tak naprawdę uczestnicząc w rejsach czy kursach stworzysz własne pojęcie żeglarstwa a odczucia, przeżycia i emocje mogą okazać się trudne do przekazania innym (może dlatego żeglarze śpiewają szanty… 🙂
Jeśli chcesz dołączyć do grona tzw. “wilków” morskich, zobacz od czego powinieneś zacząć.
To wcale nie jest takie trudne. Nie ważne ile masz lat, do nauki żeglowania każdy wiek jest dobry. Musisz jednak wiedzieć, że w żeglarstwie nadaje się uprawnienia, które dzielą się na 3 stopnie (określane jako patenty żeglarskie): żeglarz jachtowy, sternik morski i kapitan jachtowy.
Jest jeszcze książeczka żeglarska- to swego rodzaju pamiętnik, którą może mieć każdy niezależnie od posiadanych uprawnień i umiejętności. Wpisuje się tam wszystkie odbyte rejsy, szkolenia, regaty, kursy itp., a organizator czy kapitan potwierdza to swoim podpisem i pieczątką. W pewnym sensie jest to doskonałe świadectwo twojej aktywności żeglarskiej.
Te uprawnienia przydają się kiedy chcesz wypożyczyć jacht. Wypożyczający ma prawo poprosić Cię o okazanie odpowiedniego patentu, który potwierdza twoja wiedzę i umiejętności (jest przepis mówiący, że do 7,5m patent na śródlądziu nie jest potrzebny, pamiętaj jednak że po odpowiednim szkoleniu będziesz żeglować przede wszystkim bezpiecznie). Bez patentu nie możesz być kapitanem jachtu oraz nie możesz pełnić funkcji oficerskich (upraszczając określmy to jako “zastępcy kapitana”). Bezpośrednio na wodzie policja także może sprawdzić twój patent. Pamiętaj jednak, że załoga jachtu nie musi mieć żadnych uprawnień. Zadbaj tylko odpowiednio o ich bezpieczeństwo.
Aby zdobyć tekie uprawnienia (czyli na początek żeglarza jachtowego) musisz mieć ukończone 14 lat. Na pierwsze dwa stopnie żeglarskie konieczne jest zdanie egzaminu, który jest organizowanym przez Polski Związek Żeglarski. Egzamin jest praktyczny i teoretyczny. Chcąc podejść do egzaminu na żeglarza lub sternika morskiego trzeba ukończyć kurs np. weekendowy, na obozie żeglarskim itp. Na takim kursie nauczą Cię wszystkiego. Polski Związek Żeglarski określił co dokładnie trzeba wiedzieć i umieć na dany stopień, więc nie będziesz zaskoczony.
Gdy Twoje dziecko ma mniej niż 14 lat nie ozancza to, że nie może prowadzić jachtu. Maluchy mogą pływać na tzw. “Optymistkach” i to nie tylko w klubach żeglarskich.
Pisząc w skrócie z takimi patentami można już naprawdę dużo:
Mając patent żeglarza możesz prowadzić jacht na śródlądziu bez ograniczeń (żagla, powierzchni pokładu itp.) oraz możesz prowadzić jacht do długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych a także pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. (1 mila morska = 1852 metry).
Gdy masz już patent sternika morskiego możesz nie tylko prowadzić jachty po śródlądziu bez ograniczeń ale róznież samodzielnie prowadzić jacht morski nawet do 18 metrów długości (aby podejść do egzaminu na sternika morskiego trzeba mieć odpowiedni staż).
Ważne, aby wiedzieć, że egzaminy są tylko na stopień żeglarza i sternika morskiego. Jeżli chcesz zostać kapitanem musisz się wykazać odpowiednio długim stażem.
Nie ma obowiązkowych kursów na patenty żeglarskie, do takich egzaminów możesz podeść bez kursu.
Jeśli w przyszłości chciał byś uczyć innych musisz mieć patent żeglarza jachtowego i minimum średnie wykształcenie wtedy otrzymujesz Młodszego Instruktora Żeglarstwa, a od sternika w górę: Instruktora Żeglarstwa. Pamiętaj, że to odpowiedzialna funkcja. To ty musiz przekazać innym swoją wiedzę, ale także musisz nauczyć ich myślenia na wodzie i odpowiedzialnego zachowania. Ważne aby dawać swoją osobą odpowiedni przykład.
Szkolić można się wszędzie: na obozie żeglarskim, na kursie weekendowym itp. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy kurs został zgłoszony w Okręgowym Związku Żeglarskim.