Ostróda to bardzo chętnie odwiedzana miejscowość turystyczna na Mazurach, przemawiać za tym może bliskość piętnastu jezior, w tym aż pięć znajduje się w obrębie miasta. Miejscowość słynie z unikatowego Kanału Ostródzko- Elbląskiego to tam “statki płyną po trawie”. Rzeka Drwęca, która przepływa przez Ostródę stanowi  swoisty rezerwat przyrody, a rozciągające się w okół jezior lasy zapewniają trasy do spacerów, biegania i jeżdżenia rowerem. Miasto postawiło na rozwój sportu, turystyki i rekreacji. Każdego sezonu przybywają nowe, atrakcyjne możliwości na spędzemnie czasu. Uprawianie żeglarstwa, plażowanie,

wędkowanie, wycieczki kajakowe, rowerowe i piesze, wyprawy krajoznawcze, zwiedzanie zabytków, rejs statkiem do Elbląga, udział w licznych imprezach kulturalnych, to tylko część tego, co Ostróda ma do zaoferowania. Miasto udostępniło klimatyzowaną salę widowiskowo- sportową, centrum sportowo- rekreacyjne z salą fitnes, basenami, gabinetami odnowy oraz kręgielnią. Na jeziorze Drwęckim oddany do użytki został wyciąg dla narciarzy wodnych, druga plaża miejska, tor kajakowy, amfiteatr oraz nowoczesny kompleks sportowo- rekreacyjny.
Warto wspomnieć że jedną z większych imprez w mieście jest: Ostróda Reggae Festival. W 2015 roku będzie obchodzić swoje 15-lecie. Termin imprezy zaplanowany jest na 6 – 9 sierpnia, tradycyjnie z głównymi działaniami oraz polem namiotowym na terenie “Czerwonych koszar” w Ostródzie. Organizatorzy zapewniają, że na festiwalu nie zabraknie atrakcji dla wszystkich fanów reaggae.
Ostróda Reggae Festival cieszy się opinią imprezy kulturotwórczej. Propaguje nowe zjawiska wokół reggae oraz edukuje przez szereg działań towarzyszących. Stałymi elementami imprezy są konkurs młodych polskich zespołów reggae „Czwórka Reggae Contest”, konkurs wokalistów „Jeden Głos”, warsztaty tańca, kino festiwalowe czy spotkania edukacyjne i wystawy.
Podsumowując
Biorąc pod uwagę opinię corocznych, sezonowych bywalców można stwierdzić, że: “Ostróda pięknieje z roku na rok. Warto to zobaczyć”.