Miasto położone w województwie śląskim w Kotlinie Żywieckiej nad jeziorem Żywieckim. Historia miasta liczy sobie przeszło 700 lat, a nazwa pochodzi od słowa “żywić” oznacza to, że tutejsze ziemie były bardzo urodzajne. Na przestrzeni dziejów właściciele Żywca zmieniali się jak rękawiczki, a w czasie Potopu Szwedzkiego byli nimi nawet Szwedzi.
Piękno górskiej przyrody, bliskość jezior, potężne połacie lasów, żywiecki folklor, beskidzkie legendy- to wszystko w jednym miejscu stało się impulsem dla rozwoju miasta . Jezioro powstało w 1967 roku przez utworzenie zapory w Tresnej na rzece Soła. Teraz nad Jeziorem Żywieckim wędkarze, windsurferzy i żeglarze ochoczo oddają się swym pasjom. Ponadto turyści mogą skorzystać z rejsu statkiem wycieczkowym. Rozmaite przystanie, plaże i kąpieliska zachęcają do wypoczynku właśnie tutaj. W pochmurny i bezwietrzny dzień warto zwiedzić Starówkę i kilka innych ciekawych zabytków, niezapominając o Muzeum Browaru Żywieckiego.
Stary Zamek
Początki powstania zamku okryte są tajemnicą. Gdy zamek został przebudowany powstał piękny arkadowy dziedziniec. W swym pierwotnym układzie zachował się do dnia dzisiejszego.
Kościół Katedralny Narodzenia NMP
Kościół został zbudowany w I połowie XV wieku. W latach 1515-1542 został rozbudowany. W 1711 roku po poważnym zniszczenu przez pożar został odnowiony w stylu barokowym. Od roku 1992 Kościół Katedralny pełni funkcję konkatedry diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Kościół p.w. Świętego Krzyża
Kościół został wzniesiony pod koniec XIV wieku w stylu gotyckim. W XVIIIw. przebudowano go w stylu barokowym, a w 1910 roku do kościoła została dobudowana wieża. Wiele cennych przykładów sztuki gotyckiej zachowało się do dnia dzisiejszego m.in. Zdjęcie z Krzyża, św. Anna Samotrzecia i niedawno odkryty piękny przykład malarstwa gotyckiego – Madonna tronująca tzw. z poziomkami. Dziś te cenne dzieła można obejrzeć w Miejskim Muzeum.

JEZIORO ŻYWIECKIE to największy akwen dla żeglarzy w regionie, cieszy się dużą popularnością wsród weekend’owych bywalców. Magnesem przyciągającym płuwających turystów jest dobrze rozwinięta infrastruktura i sprzyjające wiatry. Znajdujące się w okół jeziora miejscowości ułatwiają uprawianie sportów wodnych można tu znaleźć wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, liczne ośrodki i szkółki żeglarskie. Działa tu Yacht Klub Polski Bielsko z tawerną i przystanią w Tresnej. W klubie możliwe jest odbycie kursu na patent żeglarza jachtowego. Yacht Klub zajmuje się również imprezami okolicznościowymi np. Regaty o Puchar Prezydenta Bielska-Białej, otwarcie sezonu, Regaty o Tort Komandora oraz wiele innych. W Zarzeczu koło Żywca działają: Klub Żeglarski „Perkoz” oraz Klub Żeglarski „Halny”. Godny uwagi jest również bezpośrednio położony nad jeziorem Ośrodek Wypoczynkowy „Fregata”, który posiada własną przystań żeglarską i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Choć już teraz żagle są elementem krajobrazu na Jeziorze Żywieckim jest nadzieja, że po pomyślnie zrealizowanym projekcie (oczyszczenie akwenu oraz rozwój profesjonalnej infrastruktury turystycznej), teren ten stanie się kolebką żeglarstwa w południowej Polsce.