(…)…oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim (…) zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem wszystkim, którzy w walce nie ustawali (…),

Tak przemawiał gen. Józef Haller w czasie ceremonii zaślubin Polski z morzem w Pucku 10 lutego 1920 r.

Symboliczny akt zaślubin, zorganizowany dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonej Polski, odbył się poprzez wrzucenie do morza jednego z dwóch platynowych pierścieni, które tego dnia generał otrzymał od polskich gdańszczan. Drugi z pierścieni włożył na palec i nosił do końca życia.

10 lutego 2020 roku odbyły się w Pucku uroczystości upamiętniające to wydarzenie sprzed 100 lat. Nie mogło nas tam zabraknąć!

Organizatorami uroczystości były – miasto Puck na czele z burmistrz panią Hanną Pruchniewską oraz Liga Morska i Rzeczna na czele z prezesem – kżw panem Andrzejem Królikowskim. W uroczystościach, które rozpoczęły się na rynku, a po uroczystej mszy świętej w katedrze, były kontynuowane w porcie wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej pan Andrzej Duda oraz Wicemarszałek Sejmu RP pani Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak każdego roku nie zabrakło na uroczystościach rocznicowych licznej grupy żeglarzy z Tomaszowa Mazowieckiego, zrzeszonych w Oddziale Ligi Morskiej i Rzecznej, który powstał w naszym mieście już 1927.
Staszicowskie „Trzymajmy się morza” ma w naszym mieście, choć oddalonym od Bałtyku o prawie pół tysiąca kilometrów, wyjątkowo wielu entuzjastów. To w Tomaszowie działają kluby i organizacje, które każdego roku organizują rejsy zarówno po Morzu Bałtyckim, jak i innych morzach świata.

GALERIA