Okres zimowy to bardzo dobry czas na podniesienie swoich kwalifikacji, zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, które można wykorzystać w kolejnym, zbliżającym się dużymi krokami sezonie żeglarskim.

Jednym z ważniejszych dokumentów niezbędnym do prowadzenia jachtu morskiego jest certyfikat SRC. Zgodnie z przepisami przynajmniej jeden członek załogi musi być certyfikowanym radiooperatorem.

W dniu 13 stycznia odbył się zorganizowany przez naszą Szkołę Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych kurs SRC RYA. Był to bardzo intensywny dzień szkoleniowy. Zajęcia prowadzone były w większości  w języku angielskim. Podczas części praktycznej każdy z uczestników na swoim radioodbiorniku VHF z DSC miał możliwość przećwiczenia wszystkich omawianych procedur.

Dokument otrzymywany po zdaniu egzaminu – Maritime Radio Operator Certificate of Competence Short Range Certificate wydawany jest przez Royal Yachting Association w imieniu Martime and Coastguard Agency. Certyfikat SRC RYA jest odpowiednikiem świadectwa radiooperatora SRC wydawanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Polsce i tak samo uznawany jest w każdym kraju na świecie.

Oczywiście wszystkim uczestnikom gratulujemy zdania egzaminu i życzymy, byście z PAN PAN PAN i MAYDAY MAYDAY MAYDAY nigdy nie musieli skorzystać.

W pierwszy weekend marca 2019 r. z byliśmy z kolei organizatorem warsztatów nawigacyjnych, które przeprowadzili kj Jakub Boryczko (EASY SAILING) oraz jsm Dariusz Jachimowski (SAILY.PL).

Ogromna ilość przekazanej wiedzy teoretycznej, przełożyła na konkretne umiejętności pracy z mapą, wyznaczania kursów, w tym kursów na wodach pływowych. W świecie wszechobecnej elektroniki są to umiejętności, które wielu wydają się zbędne, ale przecież każdy szanujący się skipper jachtu morskiego powinien je bezwzględnie posiadać.

Mamy nadzieję, że nabyta wiedza, zdobyte umiejętności i uzyskane certyfikaty przydadzą się do bezpiecznego żeglowania po dalekich wodach.

Wszystkim kursantom Szkoła Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych SAILY.PL życzy przysłowiowej „stopy wody pod kilem”.