Saily Cup 2021 

“Żyj z pasją” – taka myśl przewodnia przyświecała organizatorom pierwszych w tym roku na Zalewie Sulejowskim i pierwszych w województwie łódzkim regat żeglarskich, które odbyły się w minioną sobotę.

Na pomysł zorganizowania przez naszą Szkołę Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych Saily.pl oraz Port Jachtowy „Maruś”regat SAILY CUP 2021 w czasie długiego czerwcowego weekendu wpadliśmy już dawno, ale wydawało się, że sytuacja pandemiczna nam to uniemożliwi. Gdy zdjęto kolejne obostrzenia i uzyskaliśmy licencję PZŻ-u na przeprowadzenie regat, wzięliśmy się ostro do pracy, bo czasu było już niewiele – mówi Robert Grochowalski. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę: Lidze Morskiej i Rzecznej, Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu, u którego uzyskaliśmy licencję z ubezpieczeniem, bosmanowi portu „Maruś”, firmom oraz naszym przyjaciołom: Sebastianowi, Tomkowi, Uli, Mirce, Justynie, dwóm Darkom, Ani, Łukaszowi.  Bez nich organizacja takiej imprezy byłaby niemożliwa.

Do udziału w regatach zgłosiły się 22 jednostki – mówi prowadząca biuro regat Magdalena Grochowalska. Jachty zostały podzielone na dwie klasy: jachty kabinowe ( 18 jednostek) oraz jachty otwartopokładowe (4 jednostki).

Zgodnie z założeniami i instrukcją żeglugi odbył się jeden bieg – po trójkącie i śledziu. Regaty ze względu na słaby wiatr rozpoczęły się leniwie, ale w miarę mijania kolejnych boi wiatr wzmógł się na tyle, że walka o zwycięstwo toczyła się do ostatnich metrów. W klasie jachtów kabinowych zwyciężyła załoga jachtu „Daga” – ze sternikiem Pawłem Łuczakiem. W klasie jachtów otwartopokładowych bezkonkurencyjny okazał się bosman portu jachtowego „Maruś” – Marek Szturnoga na jachcie „M jak Wazelina”.

Nad właściwym przebiegiem regat czuwała Komisja Sędziowska z sędzią głównym Grzegorzem Kowalskim. Na ręce Grześka składamy serdeczne podziękowania – dodaje Dariusz Jachimowski. Pełen profesjonalizm komisji sędziowskiej został doceniony i nagrodzony przez żeglarzy gromkimi brawami.

Szczególne podziękowania chcemy również przekazać funkcjonariuszom Policji oraz ratownikom WOPR-u, mówią zgodnie organizatorzy. To oni czuwali nad bezpieczeństwem żeglarzy biorących udział w zawodach.

Po regatach, przy grillu i dobrej żeglarskiej muzyce, dyskusjom nie było końca. Organizatorzy już myślą, jak zorganizować kolejną, jeszcze lepszą imprezę żeglarską w przyszłym roku, tak by Regaty Żeglarskie SAILY CUP wpisały się na stałe w kalendarz imprez organizowanych na wodach Zalewu Sulejowskiego.

Organizacje i firmy wspierające: Liga Morska i Rzeczna Odział Tomaszów Mazowiecki, Polski Związek Żeglarski, Port Jachtowy „Maruś”,  EUROBRUK, ZĄBERDENT, Tawerna Żeglarska „Komora Łańcuchowa”, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Teresa Prymus, Rigips, ARTEX, Eliza Rudzińska, M3MEDIA, Hurtownia Drobiu Tadeusz Rudziński, FHU BUDREM, ilovesailing.pl, Sulejowski.pl, SKŻ „Szkwał”.