SZKOLENIE ŻEGLARSKIE JACHTOWY STERNIK MORSKI

Żeglowanie po morzu dla przyjemności, czy to w formie weekendowej, czy też typowo rejsowej, jest jednym z najprzyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Wymaga jednak kwalifikacji na dobrą sprawę większych niż jakakolwiek inna działalność rekreacyjna. Potrzebna jest zarówno techniczna umiejętność prowadzenia jachtu pod żaglami i na silniku, ale także dość szeroka wiedza z zakresu locji morskiej, meteorologii i nawigacji. Dochodzi do tego również umiejętność kierowania załogą oraz sztuka podejmowania odpowiednich decyzji szczególnie w trudniejszych warunkach. Prowadząc szkolenia w naszej Szkole Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych SAILY.PL dbamy o to, aby każdy uczestnik miał możliwość uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności. Staramy się przekazać nie tylko wiedzę, ale również wskazywać właściwe postawy, w sytuacjach, które mogą zdarzyć się na każdym morskim rejsie.

Kurs na patent jachtowego sternika morskiego – podstawowe informacje

  • Większość szkoleń odbywa się w soboty i niedziele, ale jesteśmy otwarci również na inne propozycje;
  • Patent jachtowego sternika morskiego mogą uzyskać wyłącznie osoby pełnoletnie, które posiadają staż morski w wymiarze co najmniej 200 h uzyskanych w co najmniej dwóch rejsach (brakujące około 20 h można wypływać w ramach szkolenia przed egzaminem);
  • Kurs teoretyczny, w tym warsztaty nawigacyjne, odbywa się nad Zalewem Sulejowskim. Szkolenie praktyczne odbywa na Zatoce Gdańskiej.

Jak wygląda szkolenie na jachtowego sternika morskiego

Na szkolenie składa się cykl zajęć teoretycznych oraz rejsów po Zatoce Gdańskiej ze szczególnym uwzględnieniem manewrów portowych. Ponieważ program jest napięty, uczestnicy będą musieli też samodzielnie utrwalać wiedzę zdobytą na wykładach.

Zajęcia teoretyczne

Teoria została podzielona na siedem bloków omawianych na kolejnych wykładach. Poza zagadnieniami związanymi z budową i eksploatacją jednostek oraz bezpieczeństwem na wodzie, obejmują też podstawowe zadania nawigacyjne.

Zajęcia praktyczne

Praktyczna część kursu obejmuje poprawne wykonywanie manewrów portowych, naukę żeglowania po zmroku oraz rozwój umiejętności identyfikacji pław i świateł, a także praktycznego wykorzystania klasycznych map morskich.

Jak wygląda egzamin na stopień jachtowego sternika morskiego

Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna ma formę pisemną i składa się z testu jednokrotnego wyboru /75 pytań/ oraz zadania nawigacyjnego i na rozwiązanie całości jest 120 minut.  Pozytywny wynik tej części egzaminu zapewnia 65 prawidłowych odpowiedzi oraz prawidłowo rozwiązane zadanie nawigacyjne.

Część praktyczna egzaminu obejmuje wykonanie wybranych przez komisję elementów egzaminacyjnych, określonych indywidualnie dla każdego zdającego. Za pozytywny wynik egzaminu praktycznego uważa się prawidłowe wykonanie wszystkich elementów wskazanych przez egzaminatora do wykonania. W trakcie części praktycznej dopuszcza się jednokrotne powtórzenie źle wykonanego elementu. Egzamin przeprowadzany jest na jednomasztowych jachtach morskich o długości kadłuba co najmniej 7  m wyposażonych w silnik z biegiem wstecznym, przy sile wiatru 1-6 stopni w skali Beauforta na akwenie z dostępnym pomostem wyposażonym w urządzenia cumownicze oraz dostępną boją cumowniczą.

Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie oceny pozytywnej z obu części.

Informacje uzupełniające

  • W cenie kursu zawarte są: udział we wszystkich zajęciach przewidzianych programem Polskiego Związku Żeglarskiego, opłata za ubezpieczenie NNW oraz opieka kadry przez cały czas trwania zajęć, zakwaterowanie na jachcie (tzw. koja);
  • W cenę kursu nie jest wliczona opłata za egzamin 350 zł (lub 175 złotych dla uczniów i studentów do 26 roku życia na podstawie ważnej legitymacji) i wydanie patentu 50 zł (25 zł dla uczniów i studentów);
  • Na pokładzie obowiązuje obuwie na miękkiej, płaskiej jasnej podeszwie;
  • Szkoła Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych SAILY.PL nie odpowiada za bagaż uczestników szkolenia

Uprawnienia po zdanym egzaminie i otrzymaniu patentu

 

Jak uzyskać patent po zdanym egzaminie

Aby wygenerować wniosek o wydanie patentu wciśnij przycisk generuj wniosek. Zostaniesz przeniesiony na stronę PZŻ. Postępuj zgodnie z instrukcją.

Kurs morskiego sternika jachtowego – zapraszamy!

Terminy najbliższych kursów na stopień jachtowego sternika morskiego

 

Kurs JSM/1/2020     Termin: lipiec 2020 (dokładny data zostanie podana w późniejszym terminie)     Cena: 1200 – 1400 zł

Kurs JSM/1/2020     Termin: sierpień 2020 (dokładny data zostanie podana w późniejszym terminie)     Cena: 1200 – 1400 zł

Kurs JSM/2/2020     Termin: wrzesień 2020 (dokładny data zostanie podana w późniejszym terminie)     Cena: 1200 – 1400 zł

Informacje i zapisy:

Szczegółowe informacje na temat szkolenia można uzyskać pod numerami telefonów lub adresem e-mail:

570 90 90 60 606 968 629 lub biuro@saily.pl

Patrz też:

Galeria zdjęć:

5/5 - (4 głosów)