Jak wiązać węzły żeglarskie

Sprawne wiązanie odpowiednich węzłów to jedna z umiejętności, którą powinien posiadać każdy szanujący się żeglarz i żeglarka.
W czasie kursu na stopień żeglarza jachtowego, instruktor prowadzący zajęcia z tzw. bosmanki, jest częstokroć w stanie w ramach skromnej ilości czasu, jaką ma z reguły do dyspozycji, zaledwie pokazać kursantom praktyczny sposób wiązania podstawowych węzłów.
Na utrwalenie świeżo nabytych umiejętności często brakuje czasu. W efekcie to, co na zajęciach wydawało się proste, po jakimś czasie okazuje się skomplikowane.
Wielu żeglarzy, nawet tych z długim stażem, wskutek zwykłego zapominania ogranicza zasób stosowanych węzłów lub stosuje tylko sobie wiadome sploty, które często wyglądają kiepsko, a co gorsze nie spełniają swojej roli.
Zamieszczone poniżej filmy niech będą dla nich swoistym “przypominadłem”, a dla mniej doświadczonych i tych, którzy dopiero poznają arkana żeglarskich umiejętności niech stanowią podpowiedź, jak wiązać i do czego stosować chociażby ósemkę, węzeł knagowy, węzeł płaski, wyblinkę, węzeł szotowy, bramszotowy, ratowniczy, kotwiczny czy inne przydatne i potrzebne nie tylko na żaglach, ale również w codziennym życiu węzły.
5/5 - (1 głosów)