Choroby morskiej nie da się przewidzieć, każdy trafi w końcu na swoją falę. Dolegliwości z nią związane nie dzielą żeglarzy według wieku, stopni czy zasług. Zazwyczaj cała załoga choruje zgodnie, choć są tacy którzy radzą sobie z nią lepiej. Jak walczyć z chorobą morską? Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć czym ona jest i co ją wywołuje.
Choroba morska jest to po prostu rodzaj choroby lokomocyjnej. Gdy jesteśmy na morzu na jachcie, który nasze oczy uznają jako stabilne otoczenie, ale nasz błędnik odbiera informacje o ruchu i przechyłach, nasz mózg otrzymuje sprzeczne informacje i zaczyna się gubić. To właśnie jest przyczyną choroby. Jej efektem są zazwyczaj uczucie mdłości, szum w uszach, ból i zawroty głowy, nadmierna potliwość, mroczki pojawiające się przed oczami oraz brak umiejętności skupienia uwagi. Aby dobrze walczyć z chorobą najlepiej poznać reakcję swojego organizmu oraz pozytywnie do tego podejść.

 

Jeszcze przed wypłynięciem z portu, jeśli podejrzewamy się o możliwość chorowania dobrze jest łyknąć jeden z dostępnych leków na chorobę lokomocyjną, substancje w nich zawarte powstrzymują organizm przed mdłościami i torsjami oraz zawrotami głowy. Innym sposobem na walkę jest użycie specjalnych opasek uciskowych na nadgarstek. Wielu żeglarzy korzystających z nich uważa, że są one skuteczne, ale może być to również efekt placebo. Słyszeliśmy również o sposobie, trzeba przyznać dość zabawnym, polegającym na zaklejeniu pępka plastrem z opatrunkiem. Sami nie sprawdzaliśmy skuteczności, następnym razem wypróbujemy, zobaczymy… Dobrze działającym środkiem pomagającym walczyć z mdłościami jest imbir lub olejek miętowy. Każda z osób borykająca się z problemem choroby lokomocyjnej przyzna jednak, że najlepsze jest zajęcie się konkretną rzeczą, np. sterowanie. Jeśli organizm mocno skupia się na wykonywaniu zadanej czynności nie ma czasu na chorowanie. To sekret wielu znakomitych kapitanów.

Poniżej zamieściliśmy kilka pożytecznych i skutecznych sposobów walki z przykrymi efektami choroby:

  • Wyjdź spod pokładu. Świeże powietrze na pewno poprawi twoje samopoczucie.
  • Zamiast obserwować fale wokół jachtu obserwuj horyzont.
  • Siedź jak najbliżej rufy w pobliżu osi jachtu, w tym miejscu kołysanie jest najmniejsze.
  • Zajmij się prostymi pracami na pokładzie.
  • Jedz lekkostrawne posiłki w małych porcjach.
  • Ciesz się z żeglowania.